Keep busy living or keep busy dying...

4.1.2017

4. ledna 2017 v 18:47 | Tenal |  Nepravidelný deník
V seriálu Red Dwarf (Červený Trpaslík) mají jedno rčení. V češtině zhruba zní "Má-li nějaká práce smysl, má smysl udělat ji dobře. Nemá-li smysl, dejte ji Rimmrovi." Moje matka má podobnou verzy: "Má-li nějaká práce smysl, má smysl ji oddalovat tak dlouho, jak jen je e to v lidský silách. Nemá-li smysl, udělám ji obtížnější a zbytečnější, požádám syna, aby to udělal, a až udělá pouze část práce, kterou on považuje za smysluplnou, tak se naštvu, že mi nikdo nepomůže."


Asi trochu přeháním, ale když je vám v pět hodin ráno oznámeno, že máte jít zamést sníh, tak nebudete mít dobrou náladu. Ale dobře. Zametu cestu, a budu mít klid. To ale očividně nestačilo. Nestačilo, že jsem prometl cesty do všech koutů dvora. Ona chtěla ten dvůr zamést celý, i ty části, na který nikdo nikdy v zimě nechodí a nejenom to. Sníh pořád padal, a padal tak rychle, že když jsem zametl, tak jsem mohl začít znovu. Takže to ne. Mám rád sníh, ale teď mám veškerou chuť na sníh zkaženou.

O dvanáct hodin později…

Vánoce byly takové… prázdné. Prázdnější než obvykle. Teprve nedávno jsem zjistil, co chybělo. Ten sníh. Mám rád sníh. Samozřejmě vím, že když je ho moc, tak je ho moc, ale umírněně ho mám rád. Ve svém pokoji mám téměř vždy zatažené žaluzie, aby venkovní světlo neblokovalo světlo z obrazovek počítače. V ten den co nasněžilo, jsem si ty žaluzie vytáhl, jenom abych se mohl dívat na zasněžené střechy. Bylo mi příjemně.

Také jsem si ale něco uvědomil. Psal jsem dopis jedné slečně, postupně jsem odpovídal na jednotlivá témata a dával své názory, nebo zkušenosti. Tak jako vždy. Když jsem si ten dopis ale přečetl… bylo tam spousta lítosti. Ne nahoře, ale mezi řádky. Připomnělo mi to co ta osoba jejíž-jméno-nesmí-být-vysloveno. Řekla mi, že jsem plný lítosti a že jsem s ní svázaný. Je to ale problém?

Pochopte, lítost může dopadnout špatně. Může ublížit. Může člověka stáhnout dolů. A co teprve sebelítost. To teprve je katastrofa. To nepopírám. Odmítám ale věřit tomu, že každá lítost je špatná. Potřebujeme lítost. Lítost je spojená s bolestí a bez bolesti se nemůžeme hnout z místa. Lítost na tom může být podobně. Může nás motivovat, posunout, může nám pomoci se vyvinout. Je tedy má lítost v pořádku?


Ne. Ne všechna. Spousta věcí, kterých lituji je sama o sobě bezpečná, ale pohromadě, spolu s pár většími lítostmi, je to nebezpečné. Musí se s tím něco udělat. Ještě nevím co. Něco.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama