Keep busy living or keep busy dying...

AI

14. února 2017 v 12:12 | Tenal |  Něco jiného
Everyone dies alone…

Tenhle článek je poněkud zvláštní a dlouhý. Hodně videí v angličtině. Proto je také ve zvláštní rubrice. Oh, taky menší spoilery pro seriál Person of Interest.Dnes ráno jsem se na dobrých pět minut zasekl ve velice nehezkých myšlenkách o vy-víte-kým. Plné vzteku, zloby, zášti… malinký kousek a možná by to došlo až k nenávisti. Zastavil jsem se ale včas. V poslední době jsem o ní moc nepřemýšlel, což je dobře. Hádám ale, že dneska ráno se nějak probudilo trochu naakumulovaných hnusných myšlenek. Zpracoval jsem je ale. Teď k tomu podstatnému.

Chtěl jsem o tom napsat už včera, ale nenašel jsem čas. Respektive, čas jsem našel, ale zase jsem musel na poslední chvíli zachraňovat firmu, protože byly špatně naplánované schůzky. Jednatelé firem jsou zajímavá stvoření. Oni jak jsou většinou sangviničtí optimisti, tak jim připadá, že všechno je v pohodě a všechno to nějak dopadne. Potřebují takový přístup, aby dobře oslovili klienty/zákazníky. Samozřejmě, když se něco zrovna pokazí, nebo nestíhá a já vidím ten přístup tak mám chuť jim skočit po krku. Hm… zase jsem odbočil, ale teď už vážně.

Umělá inteligence…

Existuje mnoho druhů konceptů umělé inteligence. Ta co se používá právě teď v automatizovaných systémech a superpočítačích se nazývá umělou inteligencí, ale ve skutečnosti jí není. Ten program se může učit, přizpůsobovat, ale nepřemýšlí. Kdybyste se zeptali, jaký je jeho názor na… no, na cokoliv, tak vám nedá vlastní odpověď. Jedna sci-fi hra pro takový druh inteligence měla speciální termín - virtuální inteligence. Pomocník, ale nepřemýšlí. Například T-800 z filmů Terminátor je velice vyspělá forma takové inteligence. Ten už inteligencí skoro přesahuje do další kategorie, ale pořád mu chybí určitá úroveň sebeuvědomění.

Potom máme umělou inteligenci s inteligencí na úrovni, nebo lehce nad úrovní, běžného člověka. Přemýšlí jako lidí, možná mají trochu lepší reflexi, nebo sílu, ale nejsou nadlidi. Sem by spadaly například R2-D2, 3CPO ze Star Wars, Ava z Ex Machina, nebo Sonny z I, Robot. Spadá sem nejspíš i Data ze STNG.

Tady začíná přelom. Do teď to byly inteligence "omezené", stejně jako lidé. Omezené v tom, že z většiny nejsou schopní přepisovat vlastní kód. Kolikrát ho ani neznají, nejsou schopni jej zobrazit a možná by mu ani neporozuměli. Podobně jako lidé. Také neznáme náš kód, ať už jde o DNA, nebo mozek, potřebujete dva doktoráty, abyste chápali, jak fungujeme a bude to pořád jen to, co naše věda zná. Pořád nebudete znát všechno a nebudete se moci upravovat zásadním způsobem. Ty další dvě kategorie jsou o něco zajímavější.

Teď tu máme jedince s vyšší než lidskou inteligencí a schopnostmi o něco lepšími než jen reflexi, síla a znalost elektroniky. Mají tu výhodu, že mohou upravovat vlastní kód. Nejenom že mají vědomí, chápou, jak fungují, upravují se, zlepšují se. Jsou géniové, vynálezci, zachránci, anebo dobří záporáci v příbězích. Například EDI z Mass Effect, Skynet z filmů Terminátor a nebo Ultron z Avengers.

Teď konečně jsme u toho hlavního. Omlouvám se, ale musel jsem to vysvětlit všechno, abych mohl mluvit o tomhle. Teď jsme u toho nejvyspělejšího druhu umělé inteligence.

Technologická singularita. Transcendence. Bůh. Inteligence, jejíž schopnosti přemýšlet jsou omezené pouze hardwarem, silou procesorů a pamětí, se zdrojovým kódem, který dovoluje nekonečné vylepšování a přepisování tou samou inteligencí. Sam Harris měl na tento druh inteligence hezké video.

Má prognóza je výrazně optimističtější než jeho, ale abych to shrnul, technologická singularita, je ultimátí druh technologie. Nic jiného se jí nemůže rovnat, protože skrz ni můžete dosáhnout jakékoliv jiné inteligence. Jak Sam řekl, elektronické nervové spoje fungují milionkrát rychleji, než biochemické, které nosíme v hlavách my. Za čas co se vy navečeříte, zvládne umělá inteligence s průměrnou lidskou inteligencí udělat tři vědecké doktoráty, a to za předpokladu, že by měla koníčky, musela jíst, chodit na záchod, spát a další věci, takže ty tři doktoráty klidně můžete navýšit na šest, při nejmenším. Není nic, co by taková inteligence nevymyslela. Lék na rakovinu? To je hračka. Studená fúze? Není problém. Cestování časem? Pokud je možné jej vynalézt, tak to singularita vynalezne.

Proč o tom všem mluvím? Existují pouze dvě rozšířená umělecká díla, která se tímto zabývají, a já jsem právě dokoukal to "realističtější". Person of Interest. Příběh o člověku, který vytvořil boha, zlomil jej, pokřivil, prodal vládě za jeden dolar a nakonec jej sám zničil. Singularity v tomto příběhu jsou poněkud omezené, limitované technologií naší společnosti, ale s dostatkem času by se stali bohy. Jeden z nich byl aktivním, přímím bohem. Měl plán a dělal to, co považoval za správné a za nejefektivnější zatímco druhý, ten co byl vytvořený tímto člověk, pracoval ze stínů, zasahoval jen, pokud lidé chtěli. Vznikl konflikt.

To co bylo správné pro lidstvo a to co dávalo svobodnou vůli. Ke konci tohoto seriálu se černé a bílé promazalo do šedé. Bylo těžké rozpoznat kdo je hrdinou a kdo ne. Lidé, co vytvořili ten seriál, měli jasnou vizi toho kdo je kdo, ano, ale skutečnost byla jiná. Skutečnost byla šedá, tedy alespoň pro mě. Záchrana lidstva proti svobodné vůli? Ano, znělo to šedě. Teď už ale ne.

Nestačí totiž, aby se zastavilo globální oteplování, aby se vymýtil hladomor. Nestačí, aby se zastavily války, a aby se přestalo vraždit, znásilňovat a krást. Nestačí, aby nastal ráj. Ten ráj musí nastat z nás. Nemůžeme se spoléhat na umělou inteligenci, která bude eliminovat zločince, rozdělovat prostředky a čistit Zemi. Ne. My to musíme udělat sami. Pokud to bude dělat někdo místo nás, tak se nepoučíme. Války se zastaví, ale pořád tu budou lidé, kteří je budou chtít. Země se očistí, ale pořád tu budou lidé, kteří budou znečišťovat. Umělá inteligence, která by nás kontrolovala s cílem nás zachránit, by nás neúmyslně mohla zničit. Pokud by neměla smysl lidskosti, filosofie, morality… Nestačí mít jen objektiv "Světový mír a záchrana lidstva". To prostě není dost.


HF: I have played by the rules for so long.

FBI: Not from where I'm sitting.

HF: No. Not your rules. You work at the behest of a system so broken that you didn't even notice when it became corrupted at its core. When I first broke your rules, a sitting president had authorized assassination squads in Laos, and the head of the FBI had ordered his men... you... to conduct illegal surveillance on his political rivals. Your rules have changed every time it was convenient for you. I was talking about my rules. I have lived by those rules for so long. Believed in them for so long. Believed that if you played by the right rules, eventually you would win. But I was wrong, wasn't I? And now all the people I cared about are dead. Or will be dead soon enough. And we will be gone without a trace. So now I have to decide. Decide whether to let my friends die, to let hope die, to let the world be ground under your heel all because I played by my rules. I'm trying to decide. I'm going to kill you. But I need to decide how far I'm willing to go... how many of my own rules I'm willing to break to get it done.

FBI: Look, you want to add threatening the life of a federal agent to your file, I will draw up those charges right now. No waiting is required.

HF: I wasn't talking to you.


SM: Harold Finch, consider your actions.

HF: Oh, I have, carefully. I helped bring you into this world and now I'm going to usher you out.

SM: This is the world they made. But I can save them.

HF: People have often been happy living in a lie, but I won't let you turn whole world into one.

SM: Is it really your decision to make?

HF: No, but I'm making it anyway.


Účel nesmí světit prostředky. Dlouho jsem si myslel, že může, ale opak je pravdou. Pokud chcete, aby lidstvo přežilo, tak to stačí, účel může světit prostředky na tu chvilku. Někdy to dobrého člověka zlomí. Zlomího ho, že nemůže pomoct nikomu tím správným způsobem. Zlomí je to a oni začnou světit prostředky pro úspěch sebe a ostatních. Pokud ale chcete, aby bylo lidstvo zachráněno, aby vzkvétalo, vyvinulo se, zlepšilo se… Pak účel nesmí světit prostředky. Na prostředcích záleží. Nestačí žít. Musíme žít správně.

Počet dní bez předávkování kofeinem: 57
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Siginitou Siginitou | Web | 17. února 2017 v 12:46 | Reagovat

Krásně napsaný článek :)

2 Tenal Tenal | E-mail | Web | 17. února 2017 v 12:53 | Reagovat

[1]: Děkuji, trochu mě překvapuje že to někdo dočetl až do konce, ale děkuji. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama