Keep busy living or keep busy dying...

6.03.2017

6. března 2017 v 7:24 | Tenal |  Nepravidelný deník
"The greater fool is actually an economic term. It's a patsy. For the rest of us to profit, we need a greater fool- someone who will buy long and sell short. Most people spend their life trying not to be the greater fool; we toss him the hot potato, we dive for his seat when the music stops. The greater fool is someone with the perfect blend of self-delusion and ego to think that he can succeed where others have failed."

Přísahal bych, že jsem podobný článek už jednou psal. Dávno, před lety. Na jiný blog? Je také možné, že jsem si jen představoval, že ten článek píši. Každopádně je už dlouho pryč, ale možná nastal čas pro mě, abych jej napsal znova a něco si připomněl.

Už jsem se tu zmiňoval o seriálu The Newsroom. I přes určité množství skryté americké a náboženské propagandy, má v sobě ten seriál několik velice dobrých myšlenek. Integrita médií. Zodpovědnost. Témata sebe trestání, viny, odpuštění. Pak je tu ale onen Greater Fool.

Slyšeli jste někdy o Don Quijote de la Mancha? Vsadím se, že ano. Chtěl jsem tu teď zavtipkovat o tom, že o něm nikdy nikdo neslyšel, ale napadlo mě, že by můj vtip nevyzněl správně. Hm, nevadí.

Upřímně, já ho nikdy nečetl. Mám problémy s klasickou literaturou. Většina klasické literatury je totiž klasická ne proto, že by byla dobrá, ale protože byla první, nebo jedinečná. Ať mi nikdo netvrdí, že Dekameron je zajímavé čtení, protože není. Je jedinečné, ano, ale ne zajímavé. Bohužel ale toto stigma v mém podvědomí platí i pro jiná díla, jako právě Don Quijote, z kterého jsem na rozdíl od Dekameronu nečetl ani řádku, ale nejspíš jsem měl. To je teď vlastně jedno.

Celou délkou toho seriálu prochází jak Greater Fool, tak Don Quijote. Někdo s tím správným, hodným úmyslem, kdo jde proti nehezkému světu, ve své iluzi, že může vyhrát. Že může být úspěšný. Že zachrání ostatní a možná i sebe.

"I'm on a mission to civilize…"
Ano… Ten seriál je na misi zcivilizovat lidstvo. Zlepšit jeho informovanost a znalosti. To ale není má mise. I když zcivilizování je hodnotný úkol, tak já mám jiný záměr.

Já jsem na misi změnit sám sebe. Vybral jsem si nadlidský úkol a potápím se ve své iluzi toho, že mohu uspět, i když všechny empirické důkazy tvrdí opak. Přesto se ale znovu a znovu pokouším o změnu.

"Have I ever told you the definition of insanity…?"
No a co že jsem fool, insane, delusional? Jsem takový, protože vím, že je to tak správně. Je logické vzdát se, když na potřetí selžeme, ale jediné co nám zbyde, bude selhání. Když to nejde na poprvé tak se to musí zkusit znovu a znovu a znovu a znovu… Existuje mnoho věcí, kterých se mohu vzdát po několika neúspěšných pokusech, ale ne sám sebe. Když se přestanu snažit změnit a navěky zůstanu uzavřený ve své současné podobě… Ne, nemohl bych se sebou žít, kdybych se prostě vzdal. Přeci jen tu býval čas, kdy jsem se prostě vzdal a nemohl jsem tehdy žít.

Nemohu se vzdát a nesmím se vzdát.

I want to be a greater fool…

Počet dní bez kofeinu: 0
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama