Keep busy living or keep busy dying...

Takže... Masaryk

16. března 2017 v 19:53 | Tenal |  Něco jiného
Tenhle článek za moc nestojí. Kdybych si myslel, že ho zítra, nebo pozítří napíši lépe, tak bych ho smazal a nepublikoval. Opak je ale pravdou, takže zde je. Není v něm nic podstatného. I ta píseň tu jen tak, i když možná že za ní by ten článek i stál.Je určitá skupina filmů, které ačkoliv vím, že jsou úžasné, tak se na ně nikdy sám o sobě nepodívám. Pulp Fiction, Godfather, A Clockwork Orange… Ten list je celkem dlouhý. Nepohybují se mezi mými hlavními žánry. Potřebuji někoho jiného, aby mě přesvědčil a zatáhl na ty správné filmy. Dřív jsem na tohle měl školu. Lidice, The Great Gatsby, Slum Dog Millionaire…
Teď ale přišla sestra? Poprvé za čtyři roky jsem byl dotáhnut na film, na který bych se sám o sobě nikdy nepodíval. Masaryk. Hm… Umí česká kinematografie vytvářet něco jiného než dramata o naší historii? Sem tam nějaká pohádka, ano, a ještě výjimečněji nějaká komedie, ale tím to zpravidla končí. Nevadí, alespoň že ta historická dramata máme zvládnutá do detailů.

Karel Roden v hlavní roli. Velká část toho filmu je v angličtině, ale já už dřív slyšel jeho angličtinu. Umí mluvit a umí i přízvuky, ale tahle angličtina co byla v tom filmu… Hrubá, počeštěná a ten přízvuk… Jako bych slyšel mluvit svoji sestru. Kolikrát jsem mu ani nerozuměl a musel číst titulky. Nejsem si jistý, jestli byl tento přízvuk cílený, nebo ji v jiných jeho filmech cíleně upravovali a vylepšovali. Tak jako tak to bylo ale o něco realističtější. Přeci jen bylo před sto lety o něco obtížnější pochytit přízvuk a výslovnost, když angličtina nekřičela ze všech stran.

Hm… Co se tu snažím tak komplikovaně říci je, že to byl skvělý film. Pokud jste na tomto blogu už nějaký čas, tak víte, že dávám přednost, když je příběh o lidech a ne o události. Většinou je celkem lehké říci, které příběhy jsou zaměřené na co. Tento film byl ale velice dobře vyvážený. Nebyl jen o člověku. Nebyl jen o události. Byl o obojím. Nedovedu si ten film představit bez hlavního hrdiny a nedokážu si hlavního hrdinu představit bez události.

Zvláštní… Včera jsem toho chtěl spoustu napsat, ne jenom o filmu, ale i o dalších věcech. Únava, práce a učení mě zaskočily a dnes? Dnes to nevypadá moc lépe. Nějak jsem ale doufal, že se to povede, ale ne. Tak snad příště.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama