Keep busy living or keep busy dying...

Turisté...

26. srpna 2018 v 9:34 | Tenal |  Nepravidelný deník
Nesnáším turisty. Nesnáším turisty! NESNÁŠÍM TURISTY!


*povzdech*

Nemám vůbec problém s tím, když lidé cestují a poznávají nové země a kultury. Naopak. Tohle podporuji a dokonce mám i pocit že mám odvahu to zvládnout příště sám. Možná mi ta odvaha nevydrží, ale aspoň jsem jí dosáhl. Co ale nesnáším je moderní prototyp turisty…

Batoh na zádech, sluneční brýle, velký foťák (se kterým neumí zacházet) okolo krku, nebo selfie tyč s mobilem a fotí a natáčí úplně všechno, co uvidí, i když to nemá žádný význam, nebo to ani nevypadá dobře… Plusové body, pokud nemají ohled na zvyky a zákony země a pořád se chovají, jako by byli doma na svém dvorku. Přesně tyhle nemůžu vystát. A hádejte co… Byl jich se mnou plný autobus…

"Finské zákony a zvyky zakazují pít alkohol na veřejnosti…" Každý den půlka autobusu vytáhlo pivo ještě před dvanáctou z batohu na veřejnosti. "Snídaně bude formou bufetu vše-co-sníte…" Přinesou si v baťůžkách boxy na jídlo, které pod stolem plní a chodí si pro další porce. "Sraz bude v tolik a tolik, abychom stihli přejezd…" Dvacet lidí přijde o čtvrt hodiny později.

Ten pár co seděl za námi, byl taky úžasný útvar. Kolikrát jsem zjistil, že si o mou opěrku hlavy jeden z nich opírá holé nohy tak že kdybych se otočil tak je můžu cítit, to tedy když zrovna netahali za moje sedadlo takovou silou, až jsem myslel, že se zlomí.

Už jsem zmínil, že nesnáším turisty?

Dál to nekonečné focení… A já i chápu, pokud někdo ví, že neumí fotit, že si pořídí dvacet snímků, aby mu jeden vyšel dobře. To mi nevadí… Tady ale evidentně stojí za focení snídaně (každá jedna z nich), fotili si vnitřek pokojů (každý z nich), roztlačování auta a, mé nejoblíbenější, benzinka… A ne, nebylo na ní nic zvláštního. Ani jsme u ní nevystoupili, jen jsme na pár minut zastavili. Paní se ale líbila okna na benzínce, tak si fotila benzínku. A to nebyly nějak zvláštní okna. Naprosto obyčejných šest skleněných tabulek v bílém dřevě jako je na skoro každém domě v téhle zemi postaveným před rokem 2000.

PROOOOOOOOOČČČČČČČ?!

Vám to dává smysl? Ne, vážně, napište mi komentář. Dává vám to smysl? Já jsem totiž docela zmaten a znechucen úpadkem této civilizace. Z celého autobusu jsme tam byli asi jen tři, co jsme trochu přemýšleli nad tím co, jak a proč vlastně fotíme. Poslední den jsem viděl jednoho člověka postavit před svůj mobil sklenku vína aby ji vyfotil s pozadím, víte, tu kompozici s předmětem v popředí ale cílem v pozadí, co dělá každý začátečník, a mě zachvátila taková vlna radosti, že jsem našel někoho, kdo není kompletní idiot. Ostatní fotili doslova všechno, ať už to dávalo smysl nebo ne. Mám pocit, že pro některé je to už jako droga. Musí… Prostě musí fotit.

Má matka jim v tomhle ale všem ráda pomáhala. Ona je přesně takový prototyp turisty. Snad jediné co neudělala z výše zmíněného (a dalšího nezmíněného) byl ten alkohol na veřejnosti, jinak velela všemu.

*o dva dny později v Česku*

Zdá se, že rasismus je také na seznamu vlastností turisty. Snažte se někomu takovému vysvětlovat, že ti, kterým říkají Japonci, jsou z Číny a ti, kterým říkají Čínani jsou Japonci. A já chápu, že je nedokáží rozeznat, ale umíte si představit, že byste šli do zahraničí a někdo by o váš řekl, že jste otravný Američan, i když jste z Česka, jenom proto že jste měli tu drzost přijít včas a být tak první ve frontě?

Jsem tak rád že už ty lidi nikdy neuvidím. Díky nim jsem si vzpomněl, proč jsem přestal jezdit a matka se mě hned ptala, jestli chci příští rok jet na Island, tak jsem okamžitě odmítl. Nedokážu snést takovou záplavu idiotů každý rok. Nevím, jestli jsem to dal dostatečně najevo, ale pro jistotu to řeknu ještě jednou… JÁ NESNÁŠÍM TURISTY!

AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAHHHHHHHHHHHHHHHHRRRRRRRRRRGGGGGGGGGGGGGGGGGGG…

*nádech, výdech*

Dobrá… A co ten zájezd? Celkově se mi líbil. Průvodkyně byla fajn. Hodně toho věděla. Na programu toho bylo vždycky tak akorát, takže jsme nepadali únavou. Často jsem se ale brouzdal sám. Na cestě jsme přejeli Německo, Dánsko, strávili jsme den ve Stockholmu ve Švédsku a zbytek ve Finsku.

Stockholm je nádherné město. Představte si mix mezi Prahou a Londýnem s koly, vodou a méně stresu. Styl budov Prahy, lidé z celé planety jako v Londýně, kanály vody protékající městem, s loďmi všude okolo a s cyklostezkami u každé silnice. Příroda je ale nádhernější ve Finsku. Nekonečné množství jezer a ostrovů přes celý obzor. Vítr tak silný, že máte pocit, že se o něj můžete opřít a slunce se střídá s přeháňkami… Necítil jsem se v přírodě tak dobře od Irska.

Často jsem se odtrhnul od hlavní skupiny a skončil jsem v parku nebo u jezera a jen jsem tak seděl, pozoroval svět a lidi, jejich běžný život… Byl tam klid.Hm... Už je to starší hudba, ale vzpoměl jsem si na ni a musel ji zase slyšet.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama